Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır? Pratik Yöntemler Nelerdir?

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır? Pratik Yöntemler Nelerdir?

Koltuk temizliğine geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Birçoğunuz koltukları temizlerken üretici talimatlarını gözden kaçırabiliyor. Ancak koltuklarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, üretici talimatlarını okuyarak temizlemelisiniz. Koltuklarınızı temizlerken hangi yöntemlerin uygun olacağına böyle karar verebilirsiniz. Ayrıca yanlış temizleme yöntemleri koltuklarınıza zarar verebilir. Hatta garanti kapsamına alınmamasına neden olabilir. Talimatları dikkatlice inceledikten sonra temizliğe geçebilirsiniz.

Her kumaş türüne göre farklı temizleme yöntemleri kullanılmaktadır. Leke fark etmeden kurumadan önce yapılan müdahaleler ile kalıcı lekeleri engelleyebilirsiniz. Işık, hava ve sıcaklık gibi çevre koşulları lekelerinin koltuğa işlemesine neden olabilir. Bu nedenle koltuğunuza bir şey döküldüğünde hızla temizlemeye özen göstermelisiniz.

Temizliğe başlamadan önce kullandığınız malzemeyi görünmeyen bir kısımda test edebilirsiniz. Minderlerin alt kısmından başlamanız faydalı olacaktır. Hazırladığınız temizlik ürünlerini buraya uygulayabilirsiniz. Temizlik ürünlerini uyguladıktan sonra test etmek amacıyla beyaz bir havlu ile bastırabilirsiniz. Eğer koltuk rengi havlunun üzerine çıkmıyorsa ürünler temizliğe uygundur. Renk geçişi ile karşılaştığınız durumlarda o ürünleri kullanmamanızı öneririz.

Gün içerisinde eviniz sürekli tozlanır. Bu tozlar koltuklarınızda birikebilir ve uzun süre temizlenmezse lekelere neden olmaktadır. Bu sebeple koltuklarınızı düzenli olarak tozdan arındırmalısınız. Temizlik konusunda titiz olan kişilerin en çok kullandığı ürün çamaşır sularıdır. Ancak söz konusu koltuk temizliği olduğunda çamaşır sularından uzak durulmalıdır. Çamaşır suları bakteri mikroplar için etkili olsa da koltuklarınıza zarar verebilir. Koltuk temizliği sırasında bu işlemler için üretilmiş ürünleri kullanmalısınız. Koltuk lekelerinizden kurtulamıyorsanız kuru temizlemecilerden yardım alabilirsiniz.